قیمت شیشه سکوریت قیمت شیشه لمینیت قیمت شیشه خام شیشه لمینیت چیست کاربرد شیشه فلوت قیمت شیشه فلوت
09123848864

انواع شیشه های ساختمانی

انواع شیشه های ساختمانی
خلاصه

شیشه های ساختمانی از نظر میزان مقاوتشان به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند.شیشه های خام, شیشه سکوریت و شیشه لمینیت

11 6 97

انواع شیشه های ساختمانی

شیشه های ساختمانی از نظر امنیت, میزان آسیب پذیری و الگوی شکستشان به سه دسته تقسیم می شوند.در این مقاله به بررسی این سه دسته خواهیم پرداخت.
شیشه خام
اولین محصولی که پس از مراحل ساخت شیشه ساختمانی به دست می آید شیشه خام نام دارد.شیشه های خام از نقطه نظر مقاومت ضعیف ترین نوع شیشه هستند و بیشتر برای مصارف داخلی مانند ساخت آینه کاربرد دارند.شیشه های خام در قیاس با شیشه های سکوریت و لمینیت از امنیت بسیار پایینی برخوردار هستند.مقاوت ضربه ای آن ها کم و در زمان شکست رفتار خطرناکی از خود نشان می دهند و به تکه های بزرک و بسیار برنده ای تبدیل می شوند.فرآیند بالا بردن مقاوت شیشه خام را سکوریت کردن کردن می نامند.از طرفی کلیه عملیات برشکاری و یا سوراخکاری روی شیشه ها تنها قبل از سکوریت کردن شیشه امکان پذیر است.

شیشه سکوریت

به منظور بالا بردن امنیت شیشه و افزایش مقاوت آن در برابر حرارت یا ضربه از فرآیند سکوریت کردن استفاده می کنیم که منجر به تولید شیشه های سکوریت می کند.طی ای فرآیند شیشه خام یا معمولی طی چندین مرحله حرارت می بیند و بلافاصله خنک میشود.در این فرآیند کلیه خصوصیات شیشه اعم از وزن, فشار, رنگ و... ثابت می کند و تنها خواص مکانیکی شیشه می باشد که تغییر می کند.خواص مکانیکی شیشه سکوریت طی این فرآیند تا 5 برابر افزایش پیدا میکند.شیشه های سکوریت در زمان شکست به تکه های بسیار ریزی تبدیل می شوند و میزان برندگی آنها نیز به میزان زیادی کاهش پیدا می کند.شیشه های سکوریت در کلیه عملیات ساختمانی قابل استفاده هستند اما در مواردی ماننددرب های شیشه ای , پارتیشن شیشه ای, شیشه های دکوراتیو و گاها در نماهای شیشه ای مانند نمای کرتین وال مورد استفاده قرار می گیرند.لازم به اشاره مجدد است که کلیه عملیات روی شیشه مانند برشکاری یا سوراخکاری تنها قبل از سکوریت کردن شیشه امکان پذیر است و پس از طی شدن این فرآیند امکان ایجاد هیچگونه تغییری بر روی شیشه وجود ندارد.متاسفانه از شیشه های سکوریت گاها در نمای اسپایدر و یا هندریل شیشه ای نیز استفاده می شود که این کار می تواند منجر به خطرات جبران ناپذیری گردد.

شیشه لمینیت

شیشه لمینیت از ترکیب دو لایه شیشه سکوریت یا خام(عموما سکوریت) و یک لایه طلق یا رزین(عموما طلق) تشکیل می شوند.استفاده از طلق در لایه میانی باعث چسبندگی شیشه ها به طلق می شود و این طلق از فرو ریختن شیشه در زمان شکست جلوگیری می کند.هرچند که امکان استفاده از رزین به جای طلق در شیشه های لمینیت وجود دارد اما اینکار منجر به کاهش ضریب ایمنی شیشه می گردد.طلق های بکار رفته در شیشه های لمینیت دارای کیفیت و ضخامت متفاوتی هستند که هر کدام از نظر قیمت و مقاومت با یکدیگر فرق دارند.
از شیشه های لمینیت عمدتا در پوسته خارجی  ساختمان و در نمای اسپایدر, نمای کرتین وال, هندریل شیشه ای و ...  استفاده می شود.
نوع دیگری از شیشه های لمینت وجود دارد که در آن یک لایه برچسب شفاف بر روی شیشه چسبانده می شود.امنیت این مدل از شیشه ها در مقایسه با شیشه لمینیت شده با طلق بسیار کمتر است و با گذشت زمان امکان ایجاد خط و خش برو روی این برچسب ها وجود دارد.
 

دیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)